Níže v článku jsou popsány nejpopulárnější druhy mravenců pro chov. Kritériem pro výběr není jen náročnost chovu, ale také může rozhodovat hibernace, pokud se rozhodnete pro chov evropských druhů mravenců. Znamená to, že v zimních měsících budete muset přesunout kolonii do chladu na několik měsíců (nejméně na 3 měsíce). Pokud chcete tuto záležitost vynechat, vybírejte z exotických druhů mravenců, kteří hibernovat v nízkých teplotách nemusí. S tím je také spojena vyšší pořizovací cena, neboť exotické / nehibernující druhy se musí odchytit přímo v místě jejich domoviny.
Před výběrem konkrétního druhu mravence je také zodpovědné si předem o něm přečíst z dostupných článků na internetu či prodejce, jaké podmínky k chovu vyžaduje. Pro začínajícího chovatele je ideální vybírat z druhů nenáročných na chov.
Mravenec zrnojed (Messor sp.)
Mravenec zrnojed je nenáročný druh mravence, proto se doporučuje pro začínající chovatele. Je zajímavý jeho velikostí, jelikož kolonie má různé kasty dělnic lišící se mezi sebou velikostí, jako například majoři (vojáci) s velkými hlavami pro zdolávání tuhých semen nebo minor dělnice (pečovatelky), které se starají o vajíčka, larvy, kukly a královnu. Nenároční jsou také jejich potravou, kterými jsou primárně semínka, z nichž si mravenci vyrábí těsto (chléb). Tento chléb jim dodává jak sacharidy (cukry), tak i bílkoviny.
Znamená to tedy, že tento druh mravence je nenáročný i na krmení. Messorům se může na přilepšenou dát i krmný hmyz párkrát do měsíce, ale i to se může zcela vynechat, jelikož se jedná o specialistu na sběr semen lučních travin a bylin. Jedinou podmínkou je neustálý přísun vody buďto ve vodní napáječce či ve formikáriu, které se zvlažuje do sádry a mravenci tak mohou přijímat vodu olizováním stěn hnízda. Proto se vyvarujte 3D tištěným, nebo plastovým hnízdům, které vůbec neabosorbují žádnou vodu. Chov v těchto plastových hnízdech je sice možný, ale neposkytuje chovateli a hlavně kolonii dlouhodobý zdroj vody.
Chovat zrnojedy můžete od samotné královny, která naklade vajíčka a do 4-5 týdnů v závislosti na teplotě v místnosti, se vylíhnou první dělnice. Ideální chovná ubikace pro čerstvou královnu je plastová zkumavka o objemu 10-15 ml, která splňuje všechny podmínky pro úspěšný start (návod na výrobu zkumavky je zde). Královna může být také vložena do startovacího formikária, které simuluje její přírodní komůrku (velikostně totožné jako zkumavka) a svou první kolonii tak zplodí v hnízdě, ale již s horním výběhem připraveným pro krmení budoucích dělnic.
Mravenec dřevokaz (Camponotus ligniperda)
Mravenec dřevokaz je největším českým a zároveň evropským druhem. Vzhledem k jeho nárokům na chov je vhodný pro začínající chovatele. Obývá slunečná místa v listnatých nebo smíšených lesech, xerotermní nebo polosuché trávníky s křovím, meze polnohospodářsky využívaných krajin. Vyhýbá se obydlené zóně. Jako hnízda se často používá ytong, sádra, případně dřevěné hnízdo se sekundárním zdrojem vody.
Živí se medovicí/Sugarboostem a hmyzem a jeho chov je snadný. Mravenec dřevokaz je atraktivní jak svou velikostí tak i načervenalým zbarvením. Vytváří impozantní polymorfní (různých velikostí) dělnice od malých pečovatelek po velké majory s masivními hlavami.
Camponotus nicobarensis
Camponotus nicobarensis (mravenec nicobarenský) je exotický mravenec původem z jihovýchodní Asie, patří k rychle se rozrůstajícím druhům mravenců. Vzhledem k nízkým nárokům na chov je vhodný pro začátečníky. Na prodej jsou královny z rojení letošního roku. Živí se medovicí/Sugar-boostem a hmyzem.
- Polymorfní druh mravence – vytváří majory
- Teplota hnízda by neměla klesnout dlouhodobě pod 20°C, jinak královna přestane klást vajíčka a přechází i s potomstvem do fáze hibernace
- Kolonie může být v pokojové teplotě, ale vývoj potomstva bude delší.
- Pro dosažení, co největšího počtu dělnic, v co nejkratším čase, doporučuji vyhřívat hnízdo nad 20° až do 26°C s dostatečným hydratováním a přísunu bílkovin a Sugar-boostu. Počtu 5000 dělnic lze s jedinou královnou dosáhnout během 2 let.