Potrava

Krmný hmyz - zdroj bílkovin

Všem hmyzožravým druhům mravenců můžeme podávat hmyz čerstvě zabitý, pouze malým druhům je doporučeno hmyz navíc ještě naporcovat, aby se do něj bez problémů dostali. Hmyz by se neměl mravencům podávat uhynulý. Mé chovy krmím zásadně pouze chovnými šváby, jelikož obsahují nejméně roztočů a vysoký podíl bílkovin oproti např. moučným červům Tenebrio molitor s vysokým obsahem tuku. To je dáno tím, že šváb dokáže žít v suchém prostředí, které je pro parazitické roztoče nehostinné. Nejhorším krmným hmyzem je bezesporu Zophobas sp., kde se během pár dní na uhynulých kusech vytvoří tisíce „prachových“ parazitických roztočů. Podobným neduhem trpí také krmní cvrčci a pokud vám budou ve zverimexu tvrdit, že jejich cvrčci roztoče nemají, tak vězte, že mají! 

Mohou se mravenci krmit sušeným hmyzem?

Drtivá většina druhů mravenců nepřijímá sušený hmyz. V hltanu mravence dochází k oddělení pevné a tekuté části potravy, kdy tekutá postupuje dále do žaludku a tuhá je vyvrhnuta ven. Některé druhy dokážou zpracovat i vyschlý hmyz nebo maso tak, že vykoušou suchý kus a ve vlhkém hnízdě absorbuje vodu, díky čemuž dojde k následnému zpracování tkáně. V mém chovu jsem měl tu čest se setkat s takovou schopností především u invazivních druhů nebo u obřích kolonií. Proto doporučuji odstranit mrtvý hmyz nejdéle po 3 dnech po jeho vložení do výběhu.

Krmit mravence zabitým nebo živým hmyzem?

Zásadně krmíme zabitým hmyzem a nejlépe naporcovaným. S mrtvým hmyzem již nemusí dělnice bojovat a pokud je i naporcovaný, dělnice se ihned dostanou k vnitřní tkáni hmyzu. Mladé kolonii s prvními minor dělnicemi se totiž nemusí podařit přes tvrdou kutikulu švába nebo moučného červa vůbec dovnitř dostat. Krmení živým hmyzem také nese riziko poškození dělnic při jeho lovu. Ani vrcholní mravenčí predátoři jako Harpegnathos venator nevyžadují podávat živý hmyz. Chov mravenců je o radosti z prospěchu kolonie, když přibývají nové dělnice, které neumírají na zranění z lovu.

Mohu umístit krmný hmyz pro mravence do mrazáku?

Ano, krmný hmyz je možné umístit do mrazáku a odebírat postupně po malých dávkách. Do mrazáku je ideální nedávat moučné červy Tenebrio molitor, ale nejlépe cvrčky a šváby. Po vytažení zmrzlého kusu hmyzu se osvědčilo nařezat jej na menší plátky / kusy žiletkou či ostrým nožíkem. Mravencům je možné podávat hmyz ještě zmrzlý. Ten během pár minut ve výběhu roztaje a je připravený ke zpracování. 

Šváb turkistánský

Cukry

Nejjednodušší a nejlépe dostupný zdroj pro výrobu cukrového roztoku pro mravence je klasický bílý cukr rozpuštěný v odstáté vodě. Cukrovou vodu mícháme v poměru 3x odstátá voda / 1x cukr. Odstátou se voda z vodovodu stává po 24 hodinách s odkrytým víkem. Cukrovou vodu dávkujeme ideálně stříkačkou a jehlou na hladký povrch (např. na vystřižený malý čtvereček tvrdého igelitu či plastu) v počtu několika malých kapek a v množství, které bude rychle spotřebované. Před další aplikací vždy umyjte zaschlé kapky cukrvody čistou vodou. Stříkačku s připraveným roztokem uchováváme v lednici cca 2 až 3 týdny nebo dokud se ve stříkačce neobjeví plísňový povlak. Místo bílého cukru je možné použít cukr třtinový nebo lesní med.

Sugar-boost krmivo pro mravence
Sugarboost - trvanlivá medovice

Dejte pozor, abyste mravencům neaplikovali roztok cukru na savou část hnízda, neboť cukry podporují růst kvasinek a mohou způsobit i rozvoj plísní. Veškerou nespotřebovanou potravu je vhodné do druhého dne z arény odstranit. Pokud si nejste jisti hustotou koncentrátu cukru nebo medu v krmítku, podávejte mravencům také i čistou odstátou vodu stejným způsobem. 

Doporučenou alternativou k mravenčí medovici je Sugar-boost od AntsEurope. Sugar-boost má vyšší trvanlivost a při naplnění objemnější vodní napáječky nezplesniví jako podomácku vyrobená medovice/cukrový roztok. Přidané barevné pigmenty navíc prozradí chovateli, jak rychle a často jsou například larvy mravenců nakrmeny, neboť v jejich bílých tělíčkách je krásně vidět barevný obsah žaludku. Pokud se rozhodujete mezi barvami, tak mezi chovateli mravenců je nejoblíbenější modrý Sugar-boost.

Cukry neboli sacharidy získávané mravenci ze semen

Před pořízením mravence si vždy zjistěte jakou potravu konkrétní druh vyžaduje. Některé jihoevropské druhy se specializují na sběr travních semen, ze kterých zpracovávají mouku a vytváří tzv. chléb. Jsou to především zrnojedi rodu Messor. Dále pak druhy živící se semeny doplňkově / částečně. Mezi ně patří Pheidole pallidula complex, Tetramorium, Goniomma či Aphaenogaster sp.

Semínka pro Messory
Mix semínek pro mravence zrnojedy
Chia semena

Zrnojedům opravdou pouze jen semena

Mravencům zrnojedům rodu Messor bez výjimek, by se neměl podávat cukrový roztok ani medovice jako pravidelný zdroj. Kolonie bude medovici přijímat, ale postupně se jim zalepí trávicí ústrojí a zhoustne trofalaktická tekutina (obsah sociálního žaludku). Za krátko budou dělnice umírat jedna po druhé až padne i královna. Příležitostně se kolonii může podat malý kousek sladkého tekutého ovoce jako je meloun či hroznové víno. 

Krmítka pro mravence

Medovici nebo Sugar-boost můžete mravencům pohodlně podávat v různých krmítkách s malými otvory z nichž mravenci pijí. Ovšem stává se pravidlem především u malých druhů, že do krmítka i přes tak malý otvor vlezou a dostanou se dovnitř. Krmítka jsou proto vhodná zejména pro velké druhy mravenců. 

Malým nebo úzkým druhům mravenců, jako jsou např. Myrmica sp., Dolichoderus sp., Tapinoma sp., Monomorium sp., Temnothorax sp., Pheidole sp., Plagiolepis sp., Solenopsis sp. atd., podávejte tekutiny výhradně do malých mističek v nichž je umístěna nahusto umačkaná kulička 100% bavlněné vaty. Kuličku poté napusťte jakoukoliv tekutinou, tak aby byla dostatečně nasáknutá a držela se pouze v ní, nikoliv, aby z ní vytékala. Tuto techniku podávání tekutin již používali chovatelé mravenců v minulém století a zachovala se až do dnes. Jako levnou a snadno dostupnou alternativu můžete použít tzv. „lékovky“ – vystřižené platíčko od léků.