Vysavač na mravence

Nepostradatelnou výbavou chovatele mravenců je jednoznačně ústní vysavač, neboli exhaustor / aspirátor. Vysavač se hodí mít po ruce, když neočekávaně zjistíme, že došlo k útěku mravenců z formikária. Využijeme ho také, je-li potřeba odstranit nečistotu z arény či hnízda. Vysavač patří mezi mou stálou výbavu batohu zejména v období rojení mravenců (jaro až podzim). Pokud se Vám vysavač nechce vyrábět, můžete jej také zakoupit již hotový v mém obchodě.

Vysavač na mravence
Vysavač na mravence
Pohled na vnitřní část exhaustoru
Detail filtrační vrstvy nasávací hadičky

Hadička exhaustoru široká 1 cm uspokojivě poslouží pro vysátí robustní královny největšího mravence Evropy – Camponotus ligniperda, česky mravenec dřevokaz. Při sběru královen doporučuji vložit do lahvičky natrhanou trávu, nebo nebo čerstvé listí ze stromu, aby se královna svou vahou nepoškodila při prudkém nárazu o dno lahvičky exhaustoru.

Jak vyrobit exhaustor

Vhodnou nádobou pro výrobu exhaustoru je PET lahvička od džusu s tvrdším obalem. Na trhu jsou na výběr lahvičky buďto se standardním malým víčkem nebo víčkem větším. Aby bylo možné použít větší hadičky o průměru 1 cm vybírejte pokud možno ty větší. Poté se do víčka vrtákem vyvrtají dvě díry o něco menší než průměr hadičky, které se těsnou dírou protáhnou. Hadička, jíž procházejí mravenci, by neměla být příliš dlouhá, maximálně 40 cm. Vybírejte certifikované hadičky jasně deklarující, že jsou bezftalátové. Hadička, kterou ústy nasáváme vzduch, se musí na druhém konci schovaném v lahvičce obalit filtrem, aby se zamezilo vdechnutí mravenců do úst. Jako filtr lze použít například punčochu či jemnou síťku. Přichycení lze jednoduše provést například tavnou pistolí, nebo úzkou elektrikářskou páskou. Doporučuji také označit si fixem hadičku, kterou se nasávají mravenci, a kterou budete ústy vysávat. Můžete totiž v zápalu boje skončit s pusou plnou mravenců 🙂.