Výroba zkumavky

Pro čerstvou královnu se nejčastěji používá středně velká plastová zkumavka o velikosti 10 ml (10 ccm), případně malá 5 ml nebo velká 15 ml v níž je kuličkou vaty oddělen rezervoár vody. Takto zhotovená zkumavka vytvoří optimální prostředí a nasimuluje tak perfektní prostředí pro start mravenčí kolonie obdobně, jak by tomu bylo v přírodě.

 

Zhotovení zkumavky

Při výrobě zkumavky nikdy s vatou nešetřete a napěchujte ji tam hodně, klidně i okolo 2 cm. Před výrobou zkumavek je důležité si umýt ruce mýdlem, vč. nečistot za nehty, aby se ve vodě v rezervoáru během týdne nenamnožila houba či plíseň. S vatou experimentujte, kupte si pokaždé jinou a sledujte, jaká vyhovuje konkrétnímu druhu nejvíce. Například dlouhá vlákna vaty mohou některým druhům vadit, jako např. křehkým královnám Camponotus cruentatus, které na dlouhá vlákna vysloveně trpí a často si mohou utrhnout nohu nebo uvíznout obmotané v oblasti petiolusu. Vlhkost si můžete pohodlně přeměřit hygrometrem vybaveným čidlem na dlouhém kabelu (viz obrázek). Ačkoliv se může zdát, že vlhkost ve zkumavce není dostatečná, opak je pravdou. Naměřené hodnoty se pohybují od 80-99 % RH (relativní vlhkosti). Mravenci olizují zkondenzovanou vodu v okolí vaty u rezervoáru. Kondenzát se pak vytváří především v nočních hodinách, kdy poklesne teplota v místnosti. Používejte odstátou vodu bez chloru. Odstátou se voda stává po 24 hodinách s odkrytým víkem. TIP: dobrý zdroj odstáté vody je například stará voda ve varné konvici.

Druhy použité vaty:

Lze použít všechny dostupné druhy vaty na trhu. Nejvíce se osvědčila vata s dlouhými vlákny. Krátkochlupou vatu často mravenci uvnitř snadno naškubají a vytvářejí z ní uvnitř chuchvalce. Vata ze 100% bavlny je na trhu nejběžnější a je zároveň nejlevnější. Použít lze i odličovací bavlněné tampóny (viz video). Viskózová vata je o trochu dražší, oproti bavlněné lze lépe napěchovat ve větším množství do zkumavky, má delší vlákna a osobně ji preferuji nejvíce. Filtrační akvaristická vata používaná do akvarijních filtrů je vhodná zejména pro použití jako víčko. Tuto vatu můžete také použít na zhotovení celé zkumavky, ale rychlost odpařování vody přes tuto vatu je extrémně rychlé a osobně ji nedoporučuji. Filtrační vatu používám jako víčko z důvodu, že zabezpečuje výbornou cirkulaci vzduchu a také, že ji lze velmi dobře propíchnout injekční jehlou a tím tak mravencům uvnitř tuby vložit bez vyrušení mikrokapičku  Sugar-boostu